Vyhodnotenie slávnostnej študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia 2016
Dňa 17.novembra 2016, symbolicky práve v Deň boja za slobodu a demokraciu, uskutočnila sa v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave slávnostná študentská konferencia projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Nad celým podujatím prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska.
Konferenciu organizovalo Občianske združenie Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, Múzeom zločinov a obetí komunizmu, Nadáciou Konráda Adenauera, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a ďalšími partnermi.
Organizátori sa aj tento rok chceli poďakovať študentom za ich prácu. OZ NH pripravilo pre účastníkov projektu bohatý program. V dňoch 15. a 16. novembra sme aj vďaka príspevku z milodarov zo zádušných svätých omší za dona Antona Srholca SDB, bývalého politického väzňa a predsedu KPVS, spoločne navštívili miesta, kde politickí väzni žili a pracovali v neľudských podmienkach. Navštívili sme Příbram a neďaleký väzenský Tábor, dnes ojedinelé múzeum. Boli sme v baniach v Jáchymove, kde mnohí politickí väzni prišli nielen o svoje zdravie, ale o mnohé roky svojho života.
Zameranie ôsmeho ročníka projektu NH, venovaného dievčatám a ženám v totalite, bolo vyhlásené koncom marca 2016. V priebehu roka odzneli prednášky, študenti a učitelia mali možnosť diskutovať s historikmi, pracovať v archívoch, viesť a nahrávať rozhovory s nenápadnými hrdinami. Výsledok svojej práce prezentovali žiaci ZŠ a SŠ 17. novembra 2016 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.
Slávnostnú konferenciu otvorila za OZ Nenápadní hrdinovia Marta Bariak Košíková. Prítomným sa prihovoril predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák i predseda KPVS Peter Sandtner. Slávnostný charakter konferencie umocnil hudobný sprievod a vystúpenie známeho recitátora a herca Štefana Bučku s básňou Rudolfa Dobiáša. Prítomným sa prihovorila aj Jozefína Mičková – vnučka nenápadnej hrdinky pani Anny, ktorá prevzala morálnu a duchovnú záštitu nad konferenciou, i Janka Šipošová, dcéra politického väzňa.
Po slávnostnej konferencii sa účastníci projektu presunuli k Bráne slobody na Devíne, aby si uctili pamiatku tých, ktorí zahynuli pri pokuse o prechod štátnych hraníc.
O 15. hodine v ten istý deň prijal v prezidentskom paláci účastníkov konferencie NH prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Prezidentovi predstavil projekt Nenápadní hrdinovia predseda OZ František Neupauer. Študenti prezentovali tri zo spracovaných príbehov, a to príbeh Emílie Kesegovej-Pastvovej, dona Antona Kyselého a Jozefa Dobrovodského. Prezident sa živo zaujímal o študentské práce.
Slávnostnú komisiu, ktorá hodnotila prezentácie zúčastnených tímov, tvorili zástupcovia odbornej komisie, KPVS a Kolégia Antona Neuwirtha. „Aj tento rok sa do projektu zapojili žiaci a študenti, ktorí veľmi precízne a s citom spracovali životné príbehy Nenápadných hrdinov,“ uviedla Lenka Bernátová, členka hodnotiacej odbornej aj slávnostnej komisie. Každý príbeh si zasluhuje naše hlboké uznanie a poďakovanie patrí počnúc žiakmi cez nenápadných hrdinov, aj učiteľom, rodičom a vedeniu škôl, všetkým, ktorí podporili úsilie autorov prác.
Poradie prác s hodnotením
Zlaté pásmo
Zradca alebo hrdina? Príbeh Jozefa Dobrovodského
Kristína Kianičková, Dominika Molitorová
Gymnázium Varšavská cesta, Žilina
Emília Pastvová, naša nenápadná hrdinka
Zuzana Gardošová, Kristína Krigovská, Viera Semaňáková
Gymnázium P. O. Hviezdoslava, Kežmarok
Sloboda na dosah. Príbeh Blaženy Vildomcovej
Natália Šlesárová, Matej Žucha
Gymnázium Varšavská cesta, Žilina
Politický väzeň č. 49, Michal Šustek
Silvia Šimková, Nikola Hervartovská, Monika Dubaiová
Stredná zdravotnícka škola, Banská Bystrica
Skromný salezián Teodor Gavenda
Jakub Lesný, Sandra Bjalončíková, Petra Barnášová
ZŠ Dr. Daniela Fischera, Kežmarok
Strieborné pásmo
„Kde som doma?“ Júlia Ševčíková
Emília Žittňanová, Slávka Hycláková
Gymnázium Grösslingová, Bratislava
Život v strachu (Pavol a Ladislav Petrovský)
Vladimír Lukačko, Ladislav Valica
Gymnázium Varšavská cesta, Žilina
Cesta k slobode saleziána Antona Kyselého
František Gabaj, Róbert Galko, Martin Kňažek
Spojená škola sv. Jána Bosca, Nová Dubnica
Mária Štefuriková a príbeh zborovských žien
Vierka Bartošová, Dorota Orišková, Alexandra Kreheľová
Gymnázium sv. Mikuláša, Prešov
Ľudovít Vajdička: „Pán Boh opatrí verných…“
Ján Drahoš, Viktória Húšťová
Evanjelické gymnázium, Martin
Bronzové pásmo
Život Imricha Sládkoviča
Terézia Miklušová, Simona Sládkovičová
Gymnázium Grösslingová, Bratislava
Moja babka Zuzana Vasková rod. Bušová
Laura Ocilková
SpŠ sv. Františka z Asissi, Bratislava – Karlova Ves
Štefan Wolf Slameníkov a jeho hrdinky…
Petra Polnišerová, Eliška Štrbová, Zuzana Žňavová
ZŠ sv. Alžbety, Nová Baňa
S vierou naprieč životom (V. Olos, E. Ľ. Mokráš)
Karolína Kollárová, Eva Šimunová
Gymnázium Varšavská cesta, Žilina
Kolégium Antona Neuwirtha udelilo jednému z tímov za prácu prácu o Pavlovi Petrovskom špeciálnu cenu – pobyt na letnej univerzite v Ivanke pri Dunaji.
Sme veľmi vďační aj europoslancom, ktorí reagovali na našu žiadosť oceniť študentské práce pobytom v Európskom parlamente (EP). 8. ročník projektu Nenápadní hrdinovia podporili:
Anna Záborská (14 miest), Miroslav Mikolášik (8 miest), Eduard Kukan (4+). S ďalšími poslancami EP stále rokujeme, aby sme aj prostredníctvom pobytu v zahraničí ocenili viacerých študentov s ich učiteľmi. V minulosti náš projekt podporili: Boris Zala, Ivan Štefanec, Branislav Škripek. Tešíme sa, že napriek rôznemu politickému spektru sa študentom za ich prejav vďačnosti, voči tým, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu, dostáva uznanie od našich volených zástupcov.
V tomto roku patrí naše veľké poďakovanie hlavnému mestu SR Bratislava a primátorovi Ivovi Nesrovnalovi za poskytnutie vzácnych priestorov pre uskutočnenie konferencie., ktoré prispeli k dôstojnému rámcu celého podujatia.
Fotogaléria z 15. novembra 2016
Fotogaléria zo 16. novembra 2016
Fotogaléria zo 17. novembra 2016